Wednesday Sep 11, 2019

82 - Mały Książę

Wraz z innymi podkasterami postanowiliśmy zachęcić naszych słuchaczy do czytania. Będziemy nagrywać fragmenty naszych ulubionych książek wraz z opinią i być może paroma informacjami o autorze.

Dziś pierwszy odcinek, w którym przeczytam wam fragment ulubionej książki oraz powiem kilka słów dlaczego warto ją przeczytać w całości. Antoine de Saint-Exupery jest chyba głównie znany ze swojej książki pt. “Mały książę”, ale może warto przypomnieć, że był on także konstruktorem. Opatentował kilkanaście usprawnień i rozwiązań technicznych dotyczących budowy silników samolotowych i pilotażu. Niektóre z nich wykorzystywane są do dziś. Był oczywiście także pilotem, a w “Małym księciu” narratorem jest właśnie sam autor, który awaryjnie wylądował na pustyni. Autor zginął w 1944 roku prawdopodobnie zestrzelony przez Niemców gdzieś nad Morzem Śródziemnym.

Może teraz fragment książki. Jest to dedykacja na początku oraz fragment pierwszego rozdziału.
"LEONOWI WERTH Przepraszam wszystkie dzieci (...) Mój rysunek numer 2 wyglądał następująco:"
//www.odaha.com/antoine-de-saint-exupery/maly-princ/maly-ksiaze

Oczywiście w książce są te obrazki i jeżeli nigdy nie czytaliście książki to warto po nią sięgnąć i czytając oglądać też obrazki autora.

W dalszej części czytamy o awaryjnym lądowaniu na pustyni i pojawieniu się tytułowego Małego Księcia. Oto fragment drugiego rozdziału:
"W ten sposób, nie znajdując z nikim wspólnego języka (...) zobaczyłem niezwykłego małego człowieka, który bacznie mi się przyglądał."
//www.odaha.com/antoine-de-saint-exupery/maly-princ/maly-ksiaze

Teraz może kilka słów o tym, dlaczego warto tą książkę przeczytać. Jest to oczywiście książka dla dzieci, ale stawiająca ważne pytania. Jednym z najważniejszych jest to czy dorośli nie tracą ciekawości, którą mają dzieci. Jednak tą książkę warto przeczytać także będąc dorosłym. Inaczej odbiera się wtedy np. wątek miłosny Małego Księcia i Róży, albo umowy ze Żmiją i tego co ona przyniosła. Dorośli mogą sobie wręcz zadawać pytanie czy autor nie opisywał swoich halucynacji - był sam na pustyni mając małą ilość wody. Czy naprawdę spotkał Małego Księcia, a jeżeli tak to czy powrócił on na swoją planetę do Róży? Na te pytania każdy czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam, a odpowiedzi będą się zmieniać wraz z dorastaniem oraz kolejnymi doświadczeniami życiowymi. Mały Książę to książka, którą można czytać wielokrotnie samemu oraz wraz z dziećmi i za każdym razem odkrywać w niej coś nowego. Zachęcam wam więc do przeczytania w całości “Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupery.

Do 30 września jest jeszcze czas. Zapraszam wszystkich chętnych do nagrania swoich audycji w których opowiecie o książce, którą polecacie. Przy okazji chciałbym szczególnie podziękować Rafałowi Jasińskiemu z podkastu Reader's Initiative za pomoc w organizowaniu tej inicjatywy czyli “Czytelniczego MDP”.
//www.facebook.com/groups/CzytelniczyMDP

Comments (0)

To leave or reply to comments, please download free Podbean or

No Comments

Copyright 2015 . All rights reserved.

Podcast Powered By Podbean

Version: 20240320